Dowiązania twarde i symboliczne w systemie Windows

Użytkownicy systemów Uniksowych na pewno zaznajomieni są z pojęciami dowiązania twardego czy symbolicznego i już na pewno nieraz korzystali z profitów jakie one dają. Wbrew pozorom system Windows nie jest w tym miejscu gorszy, nowsze wersje również posiadają możliwość tworzenia dowiązań różnych typów, a także innych referencji do pliku.

Do zainteresowania się tym tematem zmusiła mnie pewna sytuacja, folder Steama na partycji X zajmował zdecydowanie za dużo miejsca, podczas gdy partycja Y świeciła pustkami. Zwykłe przeniesienie folderu poskutkowałoby zepsuciem wszelkich ścieżek jakie figurują m.in. w rejestrze, już nie mówiąc o ponownym ściąganiu kilkunastu GB. Wtedy właśnie naszła mnie myśl, że przydałaby się w Windowsie funkcja tworzenia dowiązań… A może już jest? Była, a nawet pomogła mi z moim problemem, folder Steama powędrował na inną partycję, na starej zostało stworzone dowiązanie i wszystko funkcjonowało tak, jak powinno.

Skróty

Może się to wydawać śmieszne, ale skróty również są pewnym typem dowiązania, niestety są mało funkcjonalne gdyż w systemie figurują jako zwykłe pliki zawierające odnośnik do docelowej lokalizacji.

Punkty połączeń

Punkt połączenia (Junction Point) dostępny jest od systemu Windows 2000, ale tylko dla systemu plików NTFS. Swoją formą przypomina dowiązanie symboliczne. Umożliwia utworzenie transparentnego łącza do katalogu, tzn. pracując na takim połączeniu system zachowuje się tak, jak gdyby pracował na faktycznie istniejącym tam folderze, jednak wszelkie zmiany zachodzą w folderze do którego to połączenie się odnosi.

Punkty połączenia mogą być stworzone jedynie na tym samym woluminie na którym znajduje się folder.

Tworzenie w Windows XP

Należy zaopatrzyć się w paczkę „Windows 2003 Resource Kit Tools”, zawiera ona program linkd.exe, który posłuży nam do tworzenia punktów połączeń. Składnia polecenia jest następująca:

[plain gutter=”false”]
Tworzenie: linkd łącze element_docelowy
Usuwanie : linkd łącze /D
[/plain]

Tworzenie w Windows Vista i Windows 7

W tych systemach otrzymujemy już standardowo polecenie mklink, które posiada wszystkie potrzebne nam funkcje, ale na razie skupmy się na punktach połączeń. Aby takowe stworzyć, wpisujemy:

[plain gutter=”false”]
Tworzenie: mklink /J łącze element_docelowy
[/plain]

Usunięcia dokonuje się poprzez zwykłe usunięcie łącza deletem.

Dowiązania symboliczne i twarde

Czyli to co tygryski lubią najbardziej. Opisana zostanie metoda tylko dla Windows Vista/7, gdyż w poprzednich wersjach systemu nie występuje taka funkcjonalność.

[plain gutter=”false”]
Symboliczne katalogu : mklink /D łącze element_docelowy
Symboliczne pliku : mklink łącze element_docelowy
Twarde pliku : mklink /H łącze element_docelowy
[/plain]

[guest@itachi.pl:~]$

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *