O mnie

Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.

Overview

Nazywam się Krzysiek i programuję żeby zapomnieć. Mieszkam w mieście znanym z pomnika, który nikomu nie przypomina już czynu rewolucyjnego, a bardziej przywodzi na myśl skryte partie kobiecego ciała. Programuję w czym się da i w tym, co akurat jest mi potrzebne do wykonania zadania. Pracuję zdalnie, lokalnie, a nawet we śnie, więc można powiedzieć, że jestem mobilny.

O czym jest ten blog?

O wszystkim i o niczym jednocześnie. Nie mam żadnego założenia, że trzymam się tematyki dotyczącej stricte oprogramowania. Zamierzam pisać o wszystkim co mnie zainteresuje i uznałem, że zainteresuje też innych. Traktuję ten blog też jako prywatny notatnik i tworzę posty na jakiś temat, aby potem móc do tego po jakimś czasie wrócić. No i nie ma lepszego sposobu na dobre poznanie tematu niż szczegółowe opisanie go.

Znajomość języków

Moim faworytem jest JavaC, ale tak naprawdę to mogę nauczyć się wszystkiego i nie będzie to dla mnie najmniejszy problem. A zestawienie wygląda następująco:

Język Postęp Komentarz
Java ■■■■■■■■■□ Najchętniej używany przeze mnie język backendowy. Łącze go zwykle ze Springiem (jak wszyscy).
JavaScript/ES6 ■■■■■■■■■□ Trochę się w tym nakodziłem i kodzę dalej. Nie jest to mój ulubiony język ale go znam i potrafię używać.
C ■■■■■■■■□□ Język, do którego zawsze lubię wracać. Wykorzystuję go głównie w kontekście mikrokontrolerów i rzadziej do aplikacji desktopowych.
C++0x ■■■■■■□□□□ Lubię tak samo jak i C. Na mikrokontrolery się nie nada, ale na desktop jak najbardziej.
Python ■■■■■■□□□□ Lubię i używam aktywnie zarówno do większych, jak i do mniejszych aplikacji.
Assembler ■■■■■□□□□□ Tego gościa też lubię. Popełniłem w nim kilka kodów, ale jego znajomość wykorzystuję raczej do inżynierii wstecznej.
PHP ■■■■■□□□□□ Od czasu do czasu coś się w nim napisze. Najwięcej styczności mam przy tworzeniu pluginów i motywów do różnych CMS.
Swift ■□□□□□□□□□ Miałem okazję wykonać w nim tylko jedną aplikację, ale wspominam go całkiem dobrze.
Verilog ■□□□□□□□□□ Krótki epizod, ciekawe doświadczenie, chętnie bym zgłębił jego tajniki.
Kotlin ■□□□□□□□□□ Dopiero się uczę i widzę w nim potencjał.

W żadnym języku nie ustawiłem postępu na 100% i nigdy tego nie zrobię. Wychodzę z założenia, że zawsze jest coś do nauki i wszystko można poznać jeszcze lepiej. Mogłoby to również wprowadzić innych w błąd, że wiem wszystko, ale wszystkiego nie wiem.

[guest@itachi.pl:~]$