Texas Instruments – eZ430-Chronos

Ostatnio w moje łapy, wpadł bardzo cenny łup – zegarek eZ430-Chronos, produkowany przez firmę Texas Instruments (tak, ten Texas Instruments). Postanowiłem zatem wprowadzić na blogu serię artykułów, które opisywałyby, jak poprawnie oswoić owo urządzenie.

Dzisiejszy wpis, będzie raczej opisywał ogólne spojrzenie na eZ430, natomiast kolejne będą zawierały już konkretne informacje dotyczące programowania i obchodzenia się z „zegarkiem”.

eZ430-Chronos można określić mianem zegarka dla inżyniera, bo już nawet nie dla geeka, nie jest to kolejny gadżet wyświetlający godzinę w systemie binarnym. Ciężko go nawet określić mianem zegarka, ponieważ czas i data to są tylko mało znaczące opcje w obliczu pozostałych jego możliwości. Jak dla mnie, bardziej właściwym określeniem byłoby: CC430 Starter Kit.

Zegarek oparty jest na układzie CC430, który łączy w sobie 2 podstawowe moduły:

 • 16-bitowy mikrokontroler – MSP430
 • Transceiver radiowy – CC1101

Do tego, podłączone są dodatkowe peryferia:

 • 3-osiowy akcelerometr
 • Czujnik ciśnienia
 • Wyświetlacz
 • Czujnik temperatury (wbudowany do CC430)
 • Czujnik poziomu baterii (wbudowany do CC430)

Z tego względu, o zegarku eZ430, lepiej wypowiadać się jako o starter kicie – czas to tylko jedna z wielu funkcji ;).

 

eZ430 - Zestaw

eZ430 – Zestaw

W pudełku, oprócz zegarka, znajdziemy również:

 • Programator USB
 • Radiowy Access Point USB, do komunikacji z zegarkiem
 • Złącze do wlutowania na Access Point, dzięki czemu będzie możliwość programowania również Access Pointa
 • Śrubokręt
 • 2 zapasowe śrubki

Zegarek przychodzi z wgranym domyślnym oprogramowaniem, które prezentuje dostępne możliwości urządzenia; są to m.in.: odczyt wartości z akcelerometru, wskaźnik poziomu baterii, termometr, wysokość n.p.m. Jest również przystosowany do natychmiastowej komunikacji z komputerem, po uprzednim zainstalowaniu oprogramowania i sterowników Access Pointa. Po podłączeniu można zsynchronizować czas oraz datę, wyświetlić wskazania akcelerometru, czy sterować komputerem (odtwarzacz, prezentacja, kursor).

eZ430  ma oczywiście znacznie większy potencjał, który ograniczony jest tak naprawdę jedynie wyobraźnią użytkownika. Dzięki komunikacji radiowej na paśmie 433 MHz, istnieje możliwość sterowania praktycznie wszystkim, w co wbudujemy odpowiedni moduł komunikacyjny (wydaje mi się, że np. RFM12B-433 powinien być kompatybilny).

ez430 Accelerometer

Przykładowe wskazanie akcelerometru, oś Y

To na tyle, jeżeli chodzi o dzisiejszy wstęp. Z czasem, jak przekopię się przez PDF-y o encyklopedycznej grubości, będę umieszczał realizacje kolejnych projektów na eZ430. Może niektóre nawet do Black Magic.

Przydatne strony

Zamieszczam kilka linków do stron i dokumentacji, z których będę bardzo często korzystał. Będzie to głównej źródło informacji w trakcie programowania.

[guest@itachi.pl:~]$

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *