WRTU54G-TM – Połączenie szeregowe

Jakiś czas temu przy ostrej zabawie z oprogramowaniem do routera stało się coś co musiało się w końcu wydarzyć – przesada. Jak to z przesadą bywa (wyjątkiem są pieniądze) ma konsekwencje, w tym przypadku router zdechł; no może nie do końca, gdyż lampki migały. Udało mi się znaleźć trochę materiałów jak połączyć ów router łączem szeregowym z komputerem i go naprawić, prezentuję tutaj swoją wersję.

Zacznę może od prezentacji maszyny.

WRTU54G-TM

Całkiem dobry router, po wgraniu nieoficjalnego oprogramowania jego możliwości poszerzają się niesamowicie. Możliwe są również zmiany fizyczne np. wymiana 2 slotów kart SIM tak, aby była możliwość umieszczenia karty pamięci SD, po co? Po wgraniu alternatywnego oprogramowania możemy uruchomić mnóstwo rzeczy takich jak serwer HTTP, FTP, nic nie stoi na przeszkodzie aby również ściągać pliki, a że router w praktyce działa 24h/7d jest to dość ciekawe rozwiązanie.

Routerem możemy zarządzać zwykle przez stronę internetową – to jest jasne dla wszystkich, ale mało kto wie, że takie maszyny jak routery czy switche zwykle mają jeszcze połączenie konsolowe, ot tak gdyby interfejsy sieciowe przestały odpowiadać. Taki ficzer jest szeroko rozpowszechniony w droższych maszynach, jednakże większość routerów jakie posiadamy w domach również udostępnia tę funkcję – odpowiednio ukrytą.

Aby dobrać się do portu szeregowego routera należy go oczywiście rozkręcić. Teraz istnieją 2 scenariusze:

 1. Piny do połączenia są wyprowadzone na „goldpinach” (u mnie tak było)
 2. Piny nie są wyprowadzone i trzeba zlutować albo sprytnie i solidnie zetknąć z układem docelowym

Piny połączenia szeregowego

Teraz ważna uwaga: na wielu schematach ludzie podają, że do podłączenia z portem szeregowym należy użyć konwertera napięć MAX232, tylko że nie wszyscy producenci produkują ten układ do współpracy z zasilaniem 3.3V, więc niekoniecznie możecie nań trafić. Swoją drogą, nawet przy zasilaniu 5V układ nie współpracuje dobrze z routerem, dlatego polecam użyć MAX3232 (posiadam ekwiwalent – SP3232), ten układ można zasilić bezpośrednio ze źródła 3.3V co jest dość wygodne gdybyśmy chcieli na stałe wyprowadzić połączenie konsolowe.

Schemat układu jaki zastosowałem:

Schemat układu

Schemat układu

Układ zlutowałem na płytce uniwersalnej, jakoś nie miałem ochoty bawić się w wytrawianie zwłaszcza, że układ jest trywialny.

Gotowa płytka

Piny od lewej:

 1. +3.3V
 2. TX
 3. RX
 4. GND

I teraz mam nadzieję, że oczywistym jest jak należy podłączyć je do routera ;).

Gdy już mamy spięty zarówno router jak i komputer z owym układem, uruchamiamy jakiś program terminalowy, może być „Hyper Terminal” z Windowsa, ale ja preferuję PuTTY. Ustawienia połączenia szeregowego są następujące:

 • Prędkość: 115200
 • Bity danych: 8
 • Bit parzystości: Brak
 • Bity stopu: 1
 • Kontrola przepływu: Brak

Co w skrócie można zapisać jako 115200 8N1.

Po podłączeniu nic nie zobaczymy, dopiero po wciśnięciu Enter powinniśmy zobaczyć napis mniej więcej: „WRTU54G-TM login:„. Oczywiście podajemy root i ochoczo naciskamy Enter, hasło… no właśnie tu się pojawia problem, żadne ze standardowych typu: root, toor, cisco, linksys, console itp. nie działa, dlatego poczyniłem własną wersję oryginalnego oprogramowania, w której hasło roota jest usunięte, dostępna jest pod tym adresem. Firmware wgrywamy przez zwykły upgrade na stronie z ustawieniami.

Mimo wszystko nie polecam używania oryginalnego oprogramowania bo za wiele modyfikacji nie dokonamy (system plików zamontowany w trybie Read-Only). Używałem oprogramowania ze strony Nicholasa Scotta, jednakże u mnie Linux gryzł się z tym oprogramowaniem zawieszając połączenie bezprzewodowe w systemie, jeszcze nie wiem dlaczego ;).

Gdyby jednak ktoś chciał popracować na oryginalnym oprogramowaniu:

Wszystkie konfiguracje, które chcemy zapisać na stałe dokonujemy w katalogu /nv/, gdy skończymy wywołujemy polecenie rawaccess -s, które zapisze konfigurację z ww. folderu do pamięci flash. Wszystko edytujemy programem vi, radzę się zapoznać z jego obsługą, gdyż jest wysoce specyficzny.

P.S. Jeśli nie umiecie wyjść z VI: Esc, a następnie: :q! [Enter]. 🙂

[guest@itachi.pl:~]$

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *